‎تازه ها
‎خانه » بايگانی » بزرگترین کمپین حقوق بشری چگونه کلید زده شد

بزرگترین کمپین حقوق بشری چگونه کلید زده شد

بزرگترین کمپین حقوق بشری که در آستانه روز جهانی حقوق بشر با امضای ٢٣ نفر از زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان رجایی شهر آغاز شده، با استقبال گسترده ایرانیان در سراسر دنیا مواجه شده است به نحوی که تا کنون بیش از دو هزار چهره سیاسی و فرهنگی به کمپین پیوسته اند.
به گزارش “جمهوریت” و “پیام دانشجو” محمد سیف زاده و حشمت اله طبرزدی که پیش از این در بیانیه ای مشترک سال ١٣٩٣ را سال حقوق بشر نام نهاده بودند از جمله این ٢٣ نفر زندانی هستند که بزرگترین کمپین حقوق بشری را کلید زده اند.
این دو زندانی سیاسی در بیانیه قبلی خود که در فروردین ماه سال ١٣٩٣ منتشر شد، تصریح کرده بودند: حقوق بشر پاشنه آشیل جمهوری اسلامی است و جامعه و حکومت را در مسیر سرنوشت ساز تاریخی قرار می دهد.
در این بیانیه خاطرنشان شده بود: “همه شواهد و نیز ضرورتهای اجتماعی و تاریخی حاکی از آن است که حکومت چاره ای جز تن دادن به رعایت قوانین حقوق بشری نداشته و تمسک به ابزارهایی مانند حقوق بشر اسلامی، با عنایت به پذیرش اعلامیه جهانی حقوق بشرو دو میثاق بین المللی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و… فاقد وجاهت قانونی و عقلی بوده و مقبولیت ملی و جهانی نیز نخواهد داشت؛ با این وجود، طی ۳۵ سال گذشته به دلیل عدم وجود قوه قضاییه مستقل از اراده‌ی قدرت حاکم و عدم وجود دادرسی منصفانه و استفاده‌ی ابزاری حکومت از امر قضا برای تحکیم خود و تامین منافع گروهی، حقوق شهروندان به صورت گسترده و مستمر، در کلیه ی زمینه ها نقض گردیده و حکومت در صدر لیست، حکومت های ناقض حقوق بشر در جهان قرار گرفته و در مجامع صالحه‌ی جهانی، بیشترین محکومیت را داشته است. از دیگر سو، همین حکومت بدون اخذ مجوز قانونی از ملت ایران، دست به راه اندازی برنامه بلند پروازانه ی هسته ای زده که ملت ایران را با چالش نا خواسته مواجه کرده است و البته خود نیز دربحرانی فرو رفته که در نهایت، راه حل برون رفت از آن را در گرو مذاکره با نهادهای بین المللی و پذیرش الزام های مطروحه دانسته است.”
در این بیانیه همچنین تاکید شده بود: “باتوجه به موارد فوق میتوان نتیجه گیری کرد که، حکومت در برابر مطالبات انباشت شده‌ی اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، حقوقی و اجتماعی ملت ایران و در برابر فشار نهادهای بین المللی و حقوق بشری و وجدانهای آگاه و بیدار جهانیان راهی جز توقف نقض گسترده ومستمر حقوق بشر ندارد. پس، مطالبات به حق ملی در کنار فشارهای گسترده بین المللی، فرصت مناسبی در اختیار همه‌ی طبقات اجتماعی، اعم از کارگران، دانشجویان، فرهنگیان، روزنامه نگاران، هنرمندان، زنان، برابری طلبان قومی، مذهبی، عقیدتی، فعالین سیاسی و سایر صنوف که آزادی، رفاه، امنیت و… خود را در اجرای مفاد اعلامیه ی مذکور میدانند، قرار داده تا امیدوارتر از گذشته پا به میدان بگذارند و خواهان حقوق بنیادین خود بشوند، بنابر این، به جا است، ملت ایران از پیر و جوان و زن و مرد، با پشتیبانی از سوی همه‌ی احزاب، رسانه ها، گروهها و شخصیت ها و با درک شرایط حساس و تعیین کننده‌ی فعلی، از هر فرصتی برای طرح مطالبات حقوق بشری که در بر گیرنده‌ی تمام حقوق بنیادین آنها و در کلیه‌ی زمینه ها است استفاده نمایند و برای خلق جنبش اجتماعی قدرتمند، ملی و دموکراتیک، به مثابه‌ی تضمین کننده‌ی خواسته های خود، همت نمایند.”
اکنون سیف زاده و طبرزدی به همراه جمعی از زندانیان سیاسی و عقیدتی کمپینی را کلید زده اند که با استقبال گسترده ایرانیان مواجه شده است.

زندانیانی که با امضای آنها این کمپین آغاز شد به این شرح می باشند:
۱- حسن آشتیانی ۲- بهنام ابراهیم زده ۳- وحید اصغری ۴- رسول بداقی ۵- بهروز توکلی ۶- وحید تیز فهم ۷- لطیف حسینی ۸- افشین حیرتیان ۹- کیوان رحیمیان ۱۰- سعید رضایی ۱۱- شاهرخ زمانی‌ ۱۲- عبدالفتاح سلطانى ١٣- سید محمد سیف زاده ١۴- ایقان شهیدی ١۵- سیامک صدری ١۶- حشمت اله طبرزدی ١٧- سعید عابدینی ١٨- فرهاد فهندژ ١٩- اصغر قطان ٢٠- سعید ماسوری ٢١- کامران مرتضایی ٢٢- فؤأد مقدّم ٢٣- اسدالله هادی
به گزارش “جمهوریت” و “پیام دانشجو” تا کنون چهره هایی چون نسرین ستوده، نرگس محمدی، عباس امیر انتظام، شیرین عبادی، عبدالکریم لاهیجی ، مهرانگیز کار و صدها نفر از فعالان حقوق بشر و همچنین فعالان سیاسی ، مدنی، اساتید دانشگاه، نویسندگان و روزنامه نگاران در داخل ایران و خارج از کشور به این کمپین پیوسته اند.
زندانیان سیاسی و عقیدتی در فراخوان خود تصریح کرده اند: ما جمعی‌ از زندانیان سیاسی و عقیدتی‌ زندان رجائی شهر، ضمن درخواست برای اجرای کامل و دقیق “اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر” از کلیه هموطنان دعوت می‌‌نماییم تا با راه اندازی و شرکت در کمپین “تلاش در جهت عمل به اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر” نشان دهیم که ایرانیان خواهان “آزادی، عدالت، صلح، دموکراسی، احترام جهانی‌ و رعایت واقعی‌ حقوق بشر” هستند‌.
متن کامل این فراخوان را در پی می خوانید.
“بیایید تلاش کنیم
هموطنان گرامی!
شصت و شش سال پیش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اعلامیه ای به تصویب رسید که به دنبال هزاران سال تلاش و مبارزات بشر در جهت ” شناسایی حیثیت ذاتی کلیه اعضای خانواده ی بشری و حقوق یکسان و انتقال نا پذیر آن ” به دست آمده است. مجمع عمومی در دهم دسامبر ۱۹۴۸ این اعلامیه را در ۳۰ ماده به عنوان ” اعلامیه ی جهانی حقوق بشر ” تصویب و منتشر کرد و آن را به عنوان ” آرمان مشترکی برای تمام مردم و کلیه ی ملل “اعلام کرد.
در سال ۱۳۵۴ پس از تصویب در مجلس شورای ملی، این اعلامیه نیز از جمله قوانین و مقررات ایران گردید.
همچنین به موجب اصول ۳ و ۹ و ۷۷ قانون اساسی کنونی ایران و نیز ماده ی ۹ قانون مدنی فعلی که حکومت مدعی است این قوانین بر اساس دستورات قرآنی و از جمله فرمان ” اوفوا بالعقود ” می باشد، پس اعلامیه از جمله قوانین و قواعد الزام آور بوده و به لحاظ ماهیت جهانشمولی اش و تعهدات مندرج در متن پیش نویس که در تاریخ فوق به تصویب رسید، بر کلیه ی قوانین داخلی (اساسی و عادی) رجحان و برتری دارد و قبول بدون قید و شرط این اعلامیه حکایت از آن دارد که اضافه کردن هرگونه قید و شرطی صرفا برای فرار از اجرای تعهدات مندرج در آن بوده و فاقد وجاهت قانونی و شرعی می باشد. مطالعه ی این اعلامیه و مقایسه ی تطبیقی آن با برخی از مواد قانون اساسی موجود، نشان می دهد که برخلاف بسیاری از گفته ها، تضادی میان آنها وجود ندارد و بنا بر این هیچ بهانه ای برای عدم اجرای این اعلامیه ی جهانی پذیرفته نیست. (این مقایسه ی تطبیقی توسط یکی از حقوقدانان برجسته ی کشور صورت گرفته که برای آگاهی، در پیوست تقدیم می گردد)
هم وطنان گرامی!
اکنون که به نوزدهم آذر سالروز تصویب این اعلامیه نزدیک می شویم باید پرسید که چرا پس از گذشت بیش از یک قرن از انقلاب مشروطه با اهداف قانون گرایی و داشتن (عدالت خانه ی عظمی) برای یکسانی حقوق و یکسان زیستن در پناه قانون و قبول ” اعلامیه ی جهانی حقوق بشر ” قانون گرایی در میهن ما نهادینه نمی شود و به کرات حقوق بنیادین فوق نقض گردیده است. نمونه ی بارز چنین نقض حقوقی در مورد کسانی است که به لحاظ داشتن آراء و عقاید متفاوت سیاسی و عقیدتی در دادگاههای غیر قانونی و به صورت غیر منصفانه و غیر قانونی مورد تعقیب قرار گرفته و محکوم می گردند.
ما جمعی‌ از زندانیان سیاسی و عقیدتی‌ زندان رجائی شهر، ضمن درخواست برای اجرای کامل و دقیق “اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر” از کلیه هموطنان دعوت می‌‌نماییم تا با راه اندازی و شرکت در کمپین “تلاش در جهت عمل به اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر” نشان دهیم که ایرانیان خواهان “آزادی، عدالت، صلح، دموکراسی، احترام جهانی‌ و رعایت واقعی‌ حقوق بشر” هستند‌.
بیائید تلاش کنیم برای
” ظهور دنیایی که در آن افراد بشر در بیان و عقیده آزاد و از ترس، فقر، جهل و ستم فارغ باشند”. بیائید برای “حقوق اساسی‌ بشر و مقام و ارزش فرد انسان” تلاش کنیم. مطمئن باشیم که چنین تلاشی، ” حسن تفاهم مشترکی نسبت به این حقوق و آزادی ها” را به وجود خواهد آورد. “کمپین ” تلاش و عزم راسخ یکایک ما را برای رسیدن به دنیای بهتر و پیشرفت فردی و اجتماعی، نشان خواهد داد. بیائید تلاش کنیم و با راه اندازی و شرکت در کمپین فوق خواست اصلی‌ خود را به وجدان بیدار و آگاه جهانیان اعلام نماییم. آری اجرای بدون قید و شرط اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر و میثاقین خواست و آرزوی ماست.”

 

image

‎ارسال یک پاسخ

‎آدرس الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.‎فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

*