‎تازه ها
‎خانه » بايگانی » نامه طبرزدى به اوباما/ حقوق بشر را فراموش نکنید

نامه طبرزدى به اوباما/ حقوق بشر را فراموش نکنید

حشمت اله طبرزدى روزنامه نگار زندانى و از جمله بانیان بزرگترین کمپین حقوق بشرى در نامه اى به باراک اوباما ضمن هشدار دادن به رییس جمهور آمریکا در زمینه معامله با دیکتاتور ایران، تصریح کرده است که”بدون رعایت حقوق بشر و دموکراسى از امنیت پایدار خبرى نخواهد بود”.
متن کامل این نامه را درپى مى خوانید.
“عالى جناب حسین باراک اوباما ریاست جمهورى ایالات متحده آمریکا
با درودهاى گرم
اجازه بفرمایید از موضع یک روزنامه نگار و مخالف زندانى در ایران بى پرده و صریح با شما صحبت کنم، فراموش نمى کنم زمانى که به قدرت رسیدید، وزیر خارجه دموکرات شما خانم کیلنتون در کشور چین، سخنانى ایراد کرد که مضمون آن، پى گیرى منافع ملى آمریکا بجاى پرداختن به مسئله حقوق بشر در جهان بود. البته این که جنابعالى منافع ملى آمریکا را بر هر سیاست دیگرى ترجیح بدهید، امرى معقول است، اما با ادعای دیگر ایالت متحده، که مسئول رهبرى جهان است، سازگارى ندارد.بنابراین، یا مى بایست دست از چندین ادعاى پر مسئولیت بردارید یا اینکه تعریف خود را از “منافع ملى” را توسعه دهید تا مسئله بسیار مهم دفاع از حقوق بشر را در بربگیرد.
آقاى رئیس جمهور! بیش از پنج سال پیش، زمانى که مردم ایران جنبش سبز را بوجود آوردند، شما به عنوان پرزیدنت کشور بزرگ امریکا، در حال نامه نگارى محرمانه با دیکتاتور ایران بودید تا منافع ملى آمریکا را تأمین نمایید! درحالیکه خامنه اى به عنوان یک رهبر غیر مسئول و غیر پاسخگو، دستور سرکوب این جنبش دموکراتیک را صادر مى کرد، گماشتگان او در نیروهای امنیتى، انتظامى، نظامى و شبه نظامى بسیج، جوانان دختر و پسر مثل ندا آقاسلطان و سهراب اعرابى را در خیابان ها مى کشتند، گروهى رادر بازداشتگاه ها مورد تجاوز قرار مى دادند و عده ای بیشتر، از روزنامه نگاران وسران احزاب را در زندانها مورد شکنجه قرار مى دادند.
شوربختانه، شما به نام ملت آمریکا و با چشم پوشى از مسئله دموکراسى و حقوق بشر، به نامه نویسى، به رهبرى ادامه دادید، که حکومت تحت امر او وحکومت به جاى مانده ازآیت الله خمینى، به نام خدا واسلام، طى ٣۶ سال گذشته، از هر اقدامى علیه مخالفین خود، کوتاهى نورزیده اند. هزاران روزنامه نگار، دگر اندیش، مخالف، اعم از مذهبى و سکولار تا بهایى و افراد عادى و حتى مسلمانان مخالف با ایدئولوژى گروه حاکم را به شکنجه گاه و زندان سپرده یا به جوخه هاى اعدام و طناب دار آویخته اند . رهبرى حکومتى که یک ملت را به گروگان گرفته اند و اگر سر نیزه هاى خود را از روى گلوى ملت ایران را بردارند، معلوم خواهد شد که ایرانیان دموکراسى، سکولاریزم، عدالت و صلح طلبى رابیش از هر ملتى در خاورمیانه، مى پسندند.
آقاى رئیس جمهور! جنابعالى طى چند سال گذشته با این رویکرد بسیار اشتباه و با بى اعتنایى به مسائل حقوق بشرى در ایران، به ویژه با نامه هاى محرمانه براى دیکتاتور ایران به قصد حل مشکل امنیتى اسرائیل و آمریکا، بخشهایى بزرگى از ملتى را از خود مایوس کرده اید که اگر آزادى انتخاب داشته باشد که ندارند، ملت و کشور آمریکا را به عنوان بهترین دوست و شریک خود انتخاب خواهند کرد. ملت ایران، اگر چه همواره از سوى حکومت سرکوب شده وإمکان پیشرفت اجتماعى نداشته، اما همواره در خاورمیانه به لحاظ فرهنگى و سیاسى پیشرو بوده است. به ویژه الیت و طبقه ى روشنفکر و دموکرات ایران، اگر چه همواره زیر سرکوب ستم بوده، ولى هر گاه همچون دکتر مصدق، امکان حضور در میدان سیاست داشته، بلوغ خود را نشان داده است، اگرچه در آن دوران از نفوذ کمونیزم، توسط دولت امریکا سرکوب مى شود و امروز به نام تأمین امنیت ومنافع ملى آمریکا، بار دیگر پرزیدنت دمکرات آمریکا، براى معامله با دیکتاتورى خشن مذهبى حاکم برایران، موجب تقویت دیکتاتورى در برابر دمکراسى خواهان مدافع حقوق بشر مى شود .
در حالیکه پرزیدنت آمریکا از روى ضعف، براى دیکتاتورى حاکم برایران، نامه مى نوشت حامیان شبه فاشیستى او، از یکسو به سرکوب بى رحمانه مخالفان و دمکراسى خواهان ادامه داده، از سوى دیگر با دخالت هاى نظامى در عراق، سوریه، لبنان، یمن، بحرین، فلسطین و اسرائیل هر روز بر نفوذ مخرب خود در منطقه افزوده واینک، دربرابر دولت دموکرات حاکم بر آمریکا همین رژیم قانون شکن، در منطقه دست بالا را دارد و این امر بیش از هرچیز اثبات مى کند، اگر حقوق بشرو دمکراسى در جامعه ای نهادینه نشود، نه تنها از امنیت پایدارخبرى نخواهد بود، بلکه نا امنى در سراسر جهان و منطقه افزایش مى یابد و بطورقطع گروه حاکم بر ایران، به سرعت در این مسیر پیش مى رود.
آقاى رئیس جمهورى! شما در حالى با ادامه مکاتبات ومحاورات محرمانه و بى حاصل وسیاست ساده انگارانه دربرابرباند قدرت حاکم برایران، عملا به تقویت آنها در برابر جنبش دموکراسى خواهى سکولار ملت ایران مبادرت ورزیدید که انتظار داشتید، دست از ماجراجویى ها و سیاست هاى بلند پروازانه هسته اى بردارند. درحالیکه گروه ملیتاریستى حاکم بر ایران، به هیچ وجه دست از توسعه طلبى بر نمى دارد، دنیا را همواره فریب داده، منطقه را به آتش خواهد کشید، ملت ایران را سرکوب مى کند، تا به حکومت خود ادامه دهد. مبناى این ملیتاریسم افراطى بنیاد گرایى مذهبى حاکم بر کشور است.
آقاى پرزیدنت ایالات متحد آمریکا! با خبر شدم دردیدار با همسر و دو کودک خردسال کشیش سعید عابدینى که اتفاقا همبندى من است، و در پاسخ به جیکاب سایرس ۶ ساله ازشما که درخواست آزادى پدرش تا روز تولدش ١٧ مارس را داشت، قول دادید که همه ى سعى خود را خواهید کرد. همچنین از نغمه عابدینى، همسر این کشیش زندانى خواستید تا براى شما دعا کند، اجازه بفرمایید به شما عرض کنم، به اندازه اى در مسئله مهم حقوق بشردر برابرمتجاوزان به حقوق اساسى شهروندان، ضعیف عمل نمودید که نتوانستید برای شهروندان به گروگان گرفته شده خود، کاری جدی انجام بدهید. به همین دلیل اطمینان دارم، نه تنها جیکاب قول شما را جدى نگرفت که دعای همسر همبندى ستم دیده من نیز براى شما کار ساز نخواهد بود.متاسفم بگویم: شاید اگر دیکتاتور حاکم بر ایران احساس نماید در معاملاتى که با نمایندگان او، براى خرید امنیت برای آمریکا دارید، منافعش در نظر گرفته مى شود، دلش رحم بیاید و دستور دهد گروگان ها آزاد و “ربکا گریس” و “جیکاب سایرس” با گذشت نزدیک به سه سال رنج و فراغ و ستم، بار دیگر پدر خود را درخانه به آغوش کشند. حاصل سیاست پیگرى امنیت و منافع ملى، بدون لحاظ مبانى حقوق بشر، وضعیت موجود است. ملت ایران، ملتى صلح طلب و متمدن است و بهمین دلیل، صلح جهانى امنیت همگانى و حقوق بشر و دموکراسى را خواستار است. اگر چه اینک توسط یک گروه بنیادگرا و قدرت طلب به گروگان گرفته شده و از جهانیان انتظار ندارد به دلیل منافع ملى خود، موجبات تقویت گروگان گیران را فراهم سازد، اما روزی در دوران کوروش بزرگ، ملتهاى اسیر شده را آزاد میساخت.
روزنامه نگار زندانى حشمت اله طبرزدى
ایران/ کرج/ زندان گوهردشت
۶/ بهمن /١٣٩٣ خورشیدى”

image

‎ارسال یک پاسخ

‎آدرس الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.‎فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

*