‎تازه ها
‎خانه » بايگانی » پیام حسن نایب‌هاشم

پیام حسن نایب‌هاشم

هم میهنان گرامی!

من نیز به سهم خود در پاسخ به فراخوان جمعی از زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان رجائی شهر و عزیزانی همچون عبدالفتاح سلطانی از زندان های دیگر، افتخار می کنم که همراه هزاران مدافع حقوق بشر در داخل و خارج کشور، عضوی از «کمپین تلاش در جهت عمل به اعلامیه جهانی حقوق بشر» باشم تا آنچنان که در فراخوان آمده است، نشان دهیم که خواهان «آزادی، عدالت، صلح، دموکراسی، احترام جهانی، و رعایت واقعی حقوق بشر» هستیم.

جمهوری اسلامی ایران متعهد است که به تمامی معاهده های بین المللی که تصویب کرده یا به آن پیوسته است و همگی بر شالوده اعلامیه جهانی حقوق بشر از جمله دو میثاق مصوبه در سال ۱۳۵۴، پایبند باشد و قوانین داخلی خود را با آن ها منطبق سازد. امری که در آن کاستی های بسیاری را مشاهده می کنیم.

اکنون حدود دو ماه از مرحله نخست دومین دوره بررسی ادواری جهانی پرونده حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران در شورای حقوق بشر می گذرد. جمهوری اسلامی ایران حدود دو ماه دیگر فرصت دارد که به ۲۹۱ پیشنهاد ۱۰۸ کشور از مناطق مختلف دنیا پاسخ دهد. قریب به اتقاق این پیشنهاد ها با خواست جامعه مدنی ایران و مدافعان حقوق بشر کشور منطبق است. امیدوارم نخستین اقدام عملی این کمپین، بتواند طرح وسیع این پیشنهادها و مطالبات در افکار عمومی باشد و با تبدیل این خواست ها به گفتمان جامعه در هر حد مقدور، جمهوری اسلامی ایران خود را مجبور ببیند که به تعداد هر چه بیشتری از این پیشنهادها و مطالبات پاسخ مثبت دهد و به آن ها همچون ۱۲۶ پیشنهاد قبول شده در دوره پیش متعهد شود.

در میان این پیشنهادها از جمله اجازه دیدار دکتر احمد شهید گزارشگر ویژه درباره وضعیت حقوق بشر از ایران و گزارشگرهای ویژه موضوعی برجستگی خاص خود را دارد. امیدوارم که این کمپین از جمله بتواند بر لزوم دیدار دکتر احمد شهید و دیگر گزارشگران ویژه از ایران تاکید ویژه داشته باشد تا ایشان بتوانند از نزدیک وضعیت حقوق بشر و شرایط قربانیان و شاهدان نقض حقوق بشر در کشور مشاهده و به نهادهای بین المللی ذیربط حقوق بشری گزارش دهند.

 

‎ارسال یک پاسخ

‎آدرس الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.‎فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

*